Ve dnech 8. až 9. 1. 2024 proběhlo dvoudenní setkání členů realizačního týmu pilotního projektu INTENS. Hlavním cílem projektu je zmírnit dopady a následnou recidivu u neparafilních pachatelů sexuálně motivovaných trestných činů a vytvořit pro tyto osoby kvalitní program zacházení v rámci českého vězeňského systému.
Projekt INTENS realizujeme ve spolupráci s Generálním ředitelstvím vězeňské služby ČR, Institutem pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) a Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ). Rovněž chceme využít i zkušeností ze zahraničí a připravit program zacházení, který odpilotujeme ve vybraných českých věznicích.
V případě, že se podaří vytvořit a ověřit program s dobrým hodnocením, může na něj navázat tříletý
projekt, jehož cílem bude implementovat a evaluovat nový vězeňský program INTENS pro neparafilní
pachatele sexuálně motivovaných trestných činů do českých věznic.
Během dvoudenního setkání jsme se společně zaměřili na aktuální vývoj, tedy co jsme již v rámci projektu udělali, co nás čeká a kam míříme. Jedním z hlavních bodů bylo diskutovat o kompletní podobě a obsahu programu INTENS a probrat se všemi zúčastněnými proces výběru účastníků se zaměřením na jejich motivaci a potřeby.
Velkým přínosem byl i vydaný Úplný manuál pro lektory projektu Good-Lives Model (GLM). Více najdete na oficiálních stránkách projektu, které jsme vytvořili. Při tvorbě programu INTENS bychom totiž chtěli vycházet právě z GLM, nicméně některé aktivity odebrat a na druhé straně přidat a inspirovat se z již funkčních a standardizovaných vězeňských programů jako jsou např. GREPP (pro odsouzené za sexuálně motivované trestné činy na dětech) či Parafilik. Rovněž chceme vycházet i ze zkušeností našich německých kolegů, zaměstnanců Věznice Brandenburg a průkopníků GLM , Stevena Feelgooda a Josease Helmese a kolegů z NÚDZ.
Mezi probíranými tématy bylo i zaměření se na odborný personál, členy realizačního týmu - tedy jak pečovat o pečující. Probírali jsme potřeby jednotlivých věznic i členů realizačních týmů, které bychom chtěli v rámci projektu zohlednit.
V rámci tohoto dvoudenního setkání byla vytvořena pracovní skupina k obsahu programu INTENS, kterou tvoří zástupci realizačního týmu z GŘVS, zaměstnanců Věznice Heřmanice, VOLONTÉ CZECH a NÚDZ. Hlavní koordinátorkou pracovní skupiny je Mgr.Kateřina Potyszová z NÚDZ, jejímž úkolem je zúročit dosavadní zkušenosti a garantovat odbornost modulů pro pachatele sexuálně motivovaných trestných činů
Projekt "INTENS", reg. č.: CZ.03.03.01/00/22_021/0001989 je financován z Evropského sociálního fondu plus prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus a státního rozpočtu ČR.
Коментарі